Türk medyamızın iflah olmaz bir “seri katil özlemi” var bilmem farkında mısınız? İstiyorlar ki seri katiller çıksın, toplum çalkalansın, korku ve heyecan gırla gitsin. Art arda birkaç cinayet işleyen katilleri seri katil olarak gösterme çabası medyada eski bir hikaye. Özellikle gazeteler ve haftalık haber dergilerinde böyle bir davranış bozukluğu var. “İlk yerli seri katil” başlıklı haberleri anımsayalım…

Medya can atar cinayet hikayelerine. Ülkemizde olmamasını da büyük bir kayıp olarak görür alttan alta. Toplumsal deliliğimizin neden o boyutlara varmadığına hayret eder bu kanlı kalemler. “Türkiye’de neden seri katil yok” sorusunu yöneldirler, toplumsal zekamızı tartarken. Seri cinayetler işlemeyi, insan canını alma ustalığını bir zeka ölçeği olarak kullanırlar. Fakat güncel cinayet olaylarında, katilin bir türlü yakalanamamasında bu zeka göndermesini bulamayız.Medyamızın hiç görmediği seri cinayetler on yıllardır işleniyor bu topraklarda. Bu cinayetlerde parmağı olan katillere ise manşetlerde farklı sıfatlar yükleniyor.

Medyamızın seri katil özlemi, öyle böyle bir özlem değildir. Neredeyse medyamız bu özlemlerine yenik düşüp kendisi seri cinayet işine girecek. Yurdumuzun en prestijli gazetesi, bu hasreti en derinden hissedenlerden biri. “Ölen altı çocuğun seri katili anne mi” başlıklı haber bu duyguları net biçimde ele veriyor.

Haberin spotunu okuyunca konu kendini belli ediyor: “Fatma Akkuş’un, kızına (13) şeker hastası olmadığı halde insülin enjekte ettiğinin ortaya çıkması, 5-6 yaşlarında ölen altı çocuğunun da yine insülin verilerek öldürüldüğü şüphesini doğurdu.”

Bu haber üniversitelerin iletim ve gazetecilik bölümlerindeki derslerde mutlaka örnek olarak gösterilmeli. o kadar tuhaf bir haber ki, metnin içinden örnek vermeye kıyamıyorum. Merak eden girsin okusun. Anne psikopat tamam. Ama bu haberin yapımında da bir anormallik var. MEdyanın seri katil olarak duyurduğu kişilerin de böyle bir iddası yok. Bizim medyamız bu etiketi yapıştırıyor. Net biçimde seri katil olmak teşvik ediliyor. Birbirine benzeyen 3-5 cinayet işlense, faili bulunamasa, eminim gazete ve televizyonların haber merkezleri bayram edecek. Hemen fiyakalı bir isim bulurlar bu katile. Ceza kanununda açık biçimde tarif edilen “suçu ve suçluyu övme” maddesi sinsice nasıl da ihlal ediliyor. Bravo, aynen devam!