Erdal Kaplanseren kimdir?

20 Ekim 1976 tarihinde İzmir‘de doğdum ve orayı hep çok sevdim. Çocukluğum ve haytalık yıllarım İstanbul‘da; Yugoslavya ve Bulgaristan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Yıldırım Mahallesi’nde (bilen bilir) geçti. Boşnaklar başta olmak üzere Balkan göçmenlerine o yıllardan gelen bir yakınlığım var. Eğlenceli bir çocukluk dönemi yaşadım diyebilirim. Sanırım sokaklarda özgürce oynayabilen son çocuklardık.    

Üniversite yıllarında yazarlık ve gazetecilikle ilgilenirken, bir yandan da seçmelerini kazanarak girdiğim TRT İstanbul Radyosu’nda şan, solfej ve müzik teorisi eğitimleri aldım. 3 yıl TRT Gençlik Korosu‘nda tenor olarak çalıştım. Radyo günlerinde enstrümanlara olan ilgim arttı. Müzikle ilgili çaba ve hayallerimin tohumlarını o yıllarda attım diyebilirim. Gittiğim ülkelerde ve şehirlerde müzelerden çok enstrüman dükkanlarını dolaştım. Bugün 30’dan fazla tuşlu, telli, üflemeli ve ritm enstrümanı (bir bölümü farklı kıtalardan etnik çalgılar) sahne yeterliliğinde çalabiliyorum. Son 10 yıl içinde piyanoya yoğunlaştım. Beste çalışmalarımda daha çok piyano, gitar ve flüt kullanıyorum.     

Hayatımın büyük bölümünü (1996-2014) medya sektöründe editörlük, yazarlık, programcılık ve yöneticilik yaparak geçirdim. Doğan Medya Grubu’na bağlı yayınlarda editörlük, yazı işleri müdürlüğü, yayın yönetmenliği ve direktörlük gibi görevlerde bulundum. Hürriyet gazetesinde 15 yıla yakın süre editörlük ve yazarlık yaptım. Hürriyet’in yanısıra, Posta ve Milliyet gazetelerinde de uzun yıllar yazılarım yayımlandı.

2014 Mart’ında kurduğum Layka çatısı altında, pek çok uluslararası ve yerli şirkete farklı ekiplerle içerik projelerini yönettim. Markalar için içerik ve iletişim stratejisi oluşturdum; blog yönetimi, içerikle pazarlama, dijital pazarlama, PR ve CEO iletişimi gibi alanlarda önemli deneyimler kazandım. Bestecilik çalışmalarımı profesyonel iş kariyerimle harmanlayarak, özgün projeler üretme konusunda çalışmalarıma devam ediyorum.  

Enstrümantal ilk albümüm olan İstanbul’u Eylül 2021’de yayımladım. Şu sıralar yazı ve müzik üzerine yoğunlaştığım projelerimi pişiriyorum diyebilirim. 2022 yazından önce yayımlamayı planladığım, piyano bestelerimden oluşan bir albüm dosyası üzerinde çalışıyorum. Sözlü şarkılarımdan birkaçını da kısmet olursa bu yıl içinde single olarak yayımlamak istiyorum.    

Müziğin yanı sıra duygularımı yazarak ifade etmeyi çok seviyorum. Çok uzun zamandır elime yapışmış olan Nadya adında bir roman dosyam var. Bu yıl da bitirebileceğimi pek sanmıyorum. Hikayelerinin çoğunu tamamladığım Bir Takım Tuhaf Hikayeler kitabımı da 2022’de yayımlamayı planlıyorum. Yazı işleriyle bağlantılı iki projem daha var fakat henüz hakkında konuşacağım kadar olgunlaşmadığı için açıklayamıyorum.

Güzel oğlum Çınar‘la geçirdiğim zamanlarda kendimi dünyanın en mutlu insanı hissediyorum. Beni her an güldüren ve huzur veren Otto, Marla ve Puck adlarında dünyalar tatlısı kedilerimle ve oğlum Çınar‘la birlikte Moda‘da sakin bir hayat sürüyorum. Ha bu arada, sıkı bir Beşiktaş taraftarı olduğumu da eklemeliyim. 

İyi, akıllı ve kibar insanları; hayvanları, doğayı ve hayatın içindeki küçük detayları çok seviyorum. Yaşandıkça ve yaş aldıkça fark edilen gizemli anlamları tanımak beni daha da mutlu ediyor.  

Fırsat buldukça aylaklık yaparak yeni yerler ve insanlar keşfetmeye bayılıyorum. Bilmediğim yemekler yapmak, arkadaşlarımla zaman geçirmek, çoğu insanın beğenmediği festival filmlerini izlemek, dans etmek, mahallede muhtar gibi dolaşmak ve dünyanın en gereksiz konularını merak edip araştırmak da diğer hoşlandıklarım diyebilirim.

Yazılarımı okuduğunuz ve şarkılarımı dinlediğiniz için teşekkür ederim. Paylaşımlarımı Twitter, Instagram ve Linkedin profillerimden takip edebilirsiniz. Bana ulaşmak için e-posta en sağlam yöntem. erdal@kaplanseren.com adresime yazabilirsiniz.

Sevgilerimle…

Erdal Kaplanseren

Çıkış