Erdal Kaplanseren kimdir?

Merhaba! 20 Ekim 1976 tarihinde İzmir‘de doğdum ve orayı hep çok sevdim. Çocukluğum ve haytalık yıllarım İstanbul’da; Yugoslavya ve Bulgaristan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Yıldırım Mahallesi’nde (bilen bilir) geçti. Boşnaklar başta olmak üzere Balkan göçmenlerine o yıllardan gelen bir yakınlığım var. Eğlenceli bir çocukluk dönemi yaşadım diyebilirim. Sanırım sokaklarda özgürce oynayabilen son çocuklardık.

Müzik eğitimi ve deneyimler

Üniversite yıllarında yazarlık ve gazetecilikle ilgilenirken, bir yandan da seçmelerini kazanarak girdiğim TRT İstanbul Radyosu’nda şan, solfej ve müzik teorisi eğitimleri aldım. 3 yıl TRT İstanbul Korosu’nda tenor olarak çalıştım. Radyo günlerinde, merakım ve çok değerli virtüözlerin teşvikiyle enstrümanlar konusunda yetkinliğimi artırdım. Müzikle ilgili çaba ve hayallerimin tohumlarını o yıllarda attım diyebilirim.

Gittiğim ülkelerde ve şehirlerde müzelerden çok enstrüman dükkanlarını dolaştım. Bugün 30’dan fazla tuşlu, telli, üflemeli ve ritm enstrümanı (bir bölümü farklı kıtalardan etnik çalgılar) sahne yeterliliğinde çalabiliyorum. Son 10 yıl içinde piyanoya yoğunlaştım. Beste çalışmalarımda daha çok piyano, gitar ve flüt kullanıyorum.     

Gazetecilik ve yazarlık kariyeri

Hayatımın büyük bölümünü (1996-2014) medya sektöründe editörlük, yazarlık, programcılık ve yöneticilik yaparak geçirdim. Doğan Medya Grubu’na bağlı yayınlarda editörlük, yazı işleri müdürlüğü, yayın yönetmenliği ve direktörlük gibi görevlerde bulundum. Hürriyet gazetesinde 15 yıla yakın süre editörlük ve yazarlık yaptım. Hürriyet’in yanısıra, Posta ve Milliyet gazetelerinde de uzun yıllar yazılarım yayımlandı.

2014 Mart’ında kurduğum Layka çatısı altında, pek çok uluslararası ve yerli şirkete farklı ekiplerle içerik projelerini yönettim. Markalar için içerik ve iletişim stratejisi oluşturdum; blog yönetimi, içerikle pazarlama, dijital pazarlama, PR ve CEO iletişimi gibi alanlarda önemli deneyimler kazandım. Bestecilik çalışmalarımı profesyonel iş kariyerimle harmanlayarak, özgün projeler üretme konusunda çalışmalarıma devam ediyorum.

İlk albüm ve yeni projeler

Enstrümantal ilk albümüm olan İstanbul’u Eylül 2021’de yayımladım. Enstrümantal şarkılardan oluşan albümde batı formunu, Anadolu’nun yöresel motifleriyle süsleyerek sinematik bir atmosfer yaratmaya çalıştım. 6 parçalık albümdeki şarkılar, müzikal yeteneklerimi ve kapasitemi ortaya koymak için attığım ilk adım oldu. Bu albümü yapma amacım, müzik sektörüne sakin ve profesyonel bir giriş hazırlığıydı.

Şu sıralar yayımlamak üzere hazırlığını yaptığım pek çok şarkı ve proje bulunuyor. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda çıkarmak üzere eski ve yeni bestelerim üzerinde çalışıyorum. Farklı müzik türü ve disiplinlerde, özellikle sinematik tarzda müzikler yapmak istiyorum. Belgesel, dizi, reklam film ve animasyon müziklerinin yanı sıra, oyun müziği üzerine de çalışmalarda bulunuyorum.

Ve Hayat

Güzel oğlum Çınar‘la geçirdiğim zamanlarda kendimi dünyanın en mutlu insanı hissediyorum. Beni her an güldüren ve huzur veren Otto, Marla ve Puck adlarında dünyalar tatlısı kedilerimle ve oğlum Çınar‘la birlikte İstanbul’un Moda semtinde sakin bir hayat sürüyorum.

Yazılarımı okuduğunuz ve şarkılarımı dinlediğiniz için teşekkür ederim. Paylaşımlarımı Twitter, Instagram ve Linkedin profillerimden takip edebilirsiniz. Bana ulaşmak için e-posta en sağlam yöntem. erdal@kaplanseren.com adresime yazabilirsiniz.

Sevgilerimle…

Erdal Kaplanseren

 

Who is Erdal Kaplanseren?

Hello! I was born in Izmir on October 20, 1976 and I have always loved the city. I spent my childhood and youth in Istanbul, in the Yıldırım district (for those who know), where Yugoslav and Bulgarian immigrants live in large numbers. Since those years, I have had a close relationship with immigrants from the Balkans, especially Bosnians. I can say that I had a fun childhood. I think we were the last children who could play freely in the street.

Musical education and experiences

During my college years, I was interested in writing and journalism, but I also studied singing, solfege and music theory at TRT Istanbul Radio, where I was accepted by winning the audition. I worked as a tenor in the choir of TRT Istanbul for 3 years. During my time at the radio, with my curiosity and the encouragement of very valuable virtuosos, I expanded my skills on the instruments. I can say that during these years I planted the seeds for my musical aspirations and dreams.

Today I can confidently play more than 30 keyboard, string, wind and rhythm instruments (including some ethnic instruments from different continents). In the last 10 years I have concentrated on playing the piano. In my compositions I mainly use piano, guitar and flute.

Career in journalism and writing

I spent most of my life (1996-2014) as an editor, writer, programmer and manager in the media industry. I worked as editor, editor-in-chief, editorial director and director at publications belonging to the Doğan Media Group. At Hürriyet newspaper, I worked as an editor and writer for almost 15 years. In addition to Hürriyet, my articles were also published in Posta and Milliyet newspapers for many years.

In March 2014, I founded Layka, where I managed content projects for many international and local companies with different teams. I developed content and communication strategies for brands, gaining a lot of experience in areas such as blog management, content marketing, digital marketing, PR and CEO communications. I continue to create original projects by combining my compositional work with my professional career.

First album and new projects

In September 2021, I released my first instrumental album, İstanbul. In the album, which consists of instrumental songs, I tried to create a cinematic atmosphere by embellishing the Western form with regional motifs from Anatolia. The songs on the 6-track album were the first step I took to reveal my musical talents and abilities. With this album, I wanted to prepare myself for a quiet and professional entry into the music industry.

Currently, I have many songs and projects in preparation for release. I am working on old and new compositions to be released in the coming months and years. I want to make music in different genres and disciplines, especially film music. I am working on documentaries, TV series, commercials and animations, as well as game music.

And life

I feel like the happiest person in the world when I spend time with my wonderful son Çınar. I live a quiet life in the Moda district of Istanbul with my son Çınar and my cats Otto, Marla and Puck, who make me laugh and give me peace in every moment.

Thank you for reading my articles and listening to my songs. You can follow my posts on Twitter, Instagram and my Linkedin profiles. Email is the best way to reach me. You can write to me at erdal@kaplanseren.com.

Sincerely…

Erdal Kaplanseren

Çıkış