Erdal Kaplanseren kimdir?

Merhaba! 20 Ekim 1976 tarihinde İzmir‘de doğdum ve orayı hep çok sevdim. Çocukluğum ve haytalık yıllarım İstanbul’da; Yugoslavya ve Bulgaristan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Yıldırım Mahallesi’nde (bilen bilir) geçti. Boşnaklar başta olmak üzere Balkan göçmenlerine o yıllardan gelen bir yakınlığım var. Eğlenceli bir çocukluk dönemi yaşadım diyebilirim. Sanırım sokaklarda özgürce oynayabilen son çocuklardık.

Müzik eğitimi ve deneyimler

Üniversite yıllarında yazarlık ve gazetecilikle ilgilenirken, bir yandan da seçmelerini kazanarak girdiğim TRT İstanbul Radyosu’nda şan, solfej ve müzik teorisi eğitimleri aldım. 3 yıl TRT İstanbul Korosu’nda tenor olarak çalıştım. Radyo günlerinde, merakım ve çok değerli virtüözlerin teşvikiyle enstrümanlar konusunda yetkinliğimi artırdım. Müzikle ilgili çaba ve hayallerimin tohumlarını o yıllarda attım diyebilirim.

Gittiğim ülkelerde ve şehirlerde müzelerden çok enstrüman dükkanlarını dolaştım. Bugün 30’dan fazla tuşlu, telli, üflemeli ve ritm enstrümanı (bir bölümü farklı kıtalardan etnik çalgılar) sahne yeterliliğinde çalabiliyorum. Son 10 yıl içinde piyanoya yoğunlaştım. Beste çalışmalarımda daha çok piyano, gitar ve flüt kullanıyorum.     

Gazetecilik ve yazarlık kariyeri

Hayatımın büyük bölümünü (1996-2014) medya sektöründe editörlük, yazarlık, programcılık ve yöneticilik yaparak geçirdim. Doğan Medya Grubu’na bağlı yayınlarda editörlük, yazı işleri müdürlüğü, yayın yönetmenliği ve direktörlük gibi görevlerde bulundum. Hürriyet gazetesinde 15 yıla yakın süre editörlük ve yazarlık yaptım. Hürriyet’in yanısıra, Posta ve Milliyet gazetelerinde de uzun yıllar yazılarım yayımlandı.

2014 Mart’ında kurduğum Layka çatısı altında, pek çok uluslararası ve yerli şirkete farklı ekiplerle içerik projelerini yönettim. Markalar için içerik ve iletişim stratejisi oluşturdum; blog yönetimi, içerikle pazarlama, dijital pazarlama, PR ve CEO iletişimi gibi alanlarda önemli deneyimler kazandım. Bestecilik çalışmalarımı profesyonel iş kariyerimle harmanlayarak, özgün projeler üretme konusunda çalışmalarıma devam ediyorum.

İlk albüm ve yeni projeler

Enstrümantal ilk albümüm olan İstanbul’u Eylül 2021’de yayımladım. Enstrümantal şarkılardan oluşan albümde batı formunu, Anadolu’nun yöresel motifleriyle süsleyerek sinematik bir atmosfer yaratmaya çalıştım. 6 parçalık albümdeki şarkılar, müzikal yeteneklerimi ve kapasitemi ortaya koymak için attığım ilk adım oldu. Bu albümü yapma amacım, müzik sektörüne sakin ve profesyonel bir giriş hazırlığıydı.

Şu sıralar yayımlamak üzere hazırlığını yaptığım pek çok şarkı ve proje bulunuyor. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda çıkarmak üzere eski ve yeni bestelerim üzerinde çalışıyorum. Farklı müzik türü ve disiplinlerde, özellikle sinematik tarzda müzikler yapmak istiyorum. Belgesel, dizi, reklam film ve animasyon müziklerinin yanı sıra, oyun müziği üzerine de çalışmalarda bulunuyorum.

Ve Hayat

Güzel oğlum Çınar‘la geçirdiğim zamanlarda kendimi dünyanın en mutlu insanı hissediyorum. Beni her an güldüren ve huzur veren Otto, Marla ve Puck adlarında dünyalar tatlısı kedilerimle ve oğlum Çınar‘la birlikte İstanbul’un Moda semtinde sakin bir hayat sürüyorum.

Yazılarımı okuduğunuz ve şarkılarımı dinlediğiniz için teşekkür ederim. Paylaşımlarımı Twitter, Instagram ve Linkedin profillerimden takip edebilirsiniz. Bana ulaşmak için e-posta en sağlam yöntem. erdal@kaplanseren.com adresime yazabilirsiniz.

Sevgilerimle…

Erdal Kaplanseren

 

Who is Erdal Kaplanseren?

Erdal Kaplanseren was born in 1976 in Izmir and has lived mainly in Istanbul since childhood, where he also completed his education. After graduating from high school, he studied economics at the university. At the same time, he studied music and singing at the official State Radio and Television Institute (TRT). His main fields of study include technology, science, economics and international relations.

Erdal Kaplanseren began his journalistic career in 1996 as a correspondent for PC Magazine Turkey. He moved to Yeni Yüzyıl daily newspaper as technology editor and became editor-in-chief of .net Turkey in 1998. Kaplanseren worked as the publication director of .net for 3.5 years.

From 2000 to 2002, he wrote two days a week for the daily Milliyet newspaper. He also worked for broadcasting at NTV Radio and CNBC-e. In 2003, Kaplanseren started writing a technology column for Posta newspaper, which he continued for 4 years. In 2004, he began working as an editor for Hürriyet newspaper. After completing his military service, he returned to the magazine business.

From 2007 to 2014, Kaplanseren worked as editor-in-chief at PCnet. He also wrote a blog from time to time and created a 1200-episode technology program called TeknoTV on Hurriyet Online.
Erdal Kaplanseren, who founded his own initiative Layka in 2014, works on content and composes professionally.

Çıkış