Engebesi az, düz şehirlerin vazgeçilmezi bisiklet. Yakın kuşaktaki çoğu insan gibi benim için de önemli bir çocukluk ikonu. Doğal bir sempati barındırıyor nüvesinde. Elbette kolektif bilinçaltımızın bize bir hediyesi. Çoğu insan bisiklet sever. Üstelik üzerinde durup sürmesi, rüzgarı yüzünde ve göğsünde hissederek pedallarına basması da değil sadece. Öylece park etmiş dururken, bir ağacın dibinde devrilmişken, onu bir başka insan sürüyorken… Fotoğraf için de sevilen bir malzeme. Bir insan veya hayvan gibi fotoğraf karesine hayat veriyor. Bisikletin bir araç değil, yaşam tarzı olduğunu daima hatırlamakta fayda var. Amsterdam’da, her insanının elinin altındayken bile, bu kadar gündelik bir eşyaya dönüşmüşken bile…

Hollanda’nın başkenti Amsterdam için, dünyanın en bisiklet dostu şehri desek abartmış olmayız. Şehrin nüfusu 750 binlerdeyken, bisiklet sayısının 1 milyon civarında olması şaşırtıcı değil mi? Bisiklet hırsızlığının da bir hayli yoğun olması sebebiyle, insanlar bisikletlerini güvenli bir ortamda zincirlerle bağlayarak bırakmaya cesaret edebiliyor. Bisikletlere özel yol, özel trafik lambaları, özel yol aydınlatmaları ince düşünülmüş ayrıntılardan sadece birkaçı. Şehirde otomobil veya herhangi bir toplu taşıma aracı kullanmaktan çok daha pratik, çevreci ve sağlıklı bir çözüm.

İstanbul’da otomobiller için yaşadığımız park sorununun bir benzeri, Amsterdam’da bisiklet konusunda yaşanıyor. İnsanlar bisiklet bağlayacak uygun bir direk, korkuluk veya park demiri görünce, oraya hemencecik bağlıyorlar iki tekerlekli arkadaşlarını. İrili ufaklı kanalları birbirine bağlayan köprülerin korkulukları da popüler bisiklet park yerleri olarak dikkat çekiyor. Fotoğrafta, bir kanalın üzerinden geçen köprüde şaha kalkmış bir bisiklet ve arkadaşları bize gülümsüyor.

Amsterdam, malumunuz çok yağmurlu bir şehir. Son bir ayda iki defa yolum düştü. Her defasında yağmurda bisiklet sürerken, yağmurdan korunmak için bir yandan tek eliyle şemsiye tutan insanlar gördüm. Fakat ne yazık ki hiçbirinde doğru ışık ve açıya sahip olamadım. Belki de Amsterdam ve bisikleti en iyi anlatacak fotoğraf o olurdu.

Eylül 2011 – Amsterdam / Hollanda