“Gurbete kaçacağım,  o lacivert ülkeye” diye başlıyor şarkı. Çocukluğumun kasetlerinden biri olan Akdeniz Akdeniz’deki tüm diğer şarkılar gibi, Gurbete Kaçacağım da ben büyüdükçe çalıp durdu yanımda. Haytalık yıllarımda tanıdığım -bir akraba mı desem, aile dostu mu desem, arkadaşım mı desem- biri sebebiyle bu şarkının benim için bambaşka bir anlamı var.

Henüz seksenlerin sonları olsa gerek. Gülhane Parkı’nın o harika akşam eğlencelerinin olduğu zamanlardan bir zaman (belki şimdi de sürüyordur bilmiyorum), Erol Abi’yle dolaşırken bu şarkı çalındı kulağımıza. Ben biliyordum önceden. Erol Abi çok sevdi, gitti aldı kaseti. Arabasında sürekli bu kaseti ve özellikle Gurbete Kaçacağım’ı dinliyordu. Ve sesini de kadın solistin sesine benzetmeye çalışarak inceltiyordu.

Aradan yıllar geçti, ben ve o uzak yerlerde bu şarkıyı dinliyor ve mırıldanıyorduk. Babam aradı bir gün, Erol Abi’nin öldüğünü söyledi. Öyle ani ve çok feci bir ölüm. O haberi aldığım an aklımda bu şarkı Erol Abi’nin sesiyle son defa çaldı. O günden sonra, 10 yıl kadar Gurbete Kaçacağım’ı hiç dinlemedim, dinleyemedim. Bir yerlerde çalındığında koşarak uzaklaştım.

Çok sevdiğiniz bir insan, aniden bu dünyadan göçüp gidince, beraberinde ortak bir şeyler de götürüyor. Erol Abi’nin yanına aldıklarından biri bu şarkıydı. Sonra, yeterince yaşlanmış olmanın duygusal eksilmesiyle hayatıma tekrar girdi Gurbete Kaçacağım. İçimi sızlatsa da dinleyebiliyorum. Erol Abi’nin lacivert ülkesine gittim ben sonra defalarca. Tam da anlattığı gibiydi. Onun için gittim o lacivert ülkeye, onun için tükendim bin defa.

Herkesin bir lacivert ülkesi vardır değil mi? Benim de var. Bir gün oraya kaçarım belki. Lacivert ülkeye ancak kaçmak için gidilmeli.

Şarkı, “gurbete kaçacağım, gurbete tükenmeye” diye kapanıyor. Sizin bir gün kaçacağınız ve orada tükeneceğiniz bir lacivert ülke var mı? Yoksa haritayı koyun önünüze ve en lacivert olanı seçin.