İşte kast ettiğim güzellikle bir apartman merdiveni.

Şehir hayatını seviyorum. Sevdiğim şehirlerin ortak yanlarından biri, görkemli apartmanlara sahip olmaları. Yüksek tavanlı, geniş bir girişe sahip, gösterişli merdivenlerle çıkılan apartmanlar… Asansörleri de eski tip, ahşap oluyor genelde. İstanbul’da Teşvikiye-Nişantaşı semtlerinde bu apartmanlardan çokça görebilirsiniz. Bunlardan birinde yıllarca ikamet ettim ve şimdiki evim de böyle bir apartmanda. Tek bir farkla: Merdivenleri ne yazık ki sevdiğim gibi değil.

Apartmanların merdivenlerine özel bir ilgim var. Dış görünüşü merak uyandıran, antresi geniş apartmanlara girdiğimde merdivenlerini de görmek için asansör kullanmıyorum. Basamaklarında kullanılan taşlar, trabzanın üst kısmındaki ahşap malzeme ve ferforjelerin biçimi, duvar rengi ile görselliği taçlandıran tablo veya duvar resimleri… Hepsini ayrıntılarıyla inceliyorum. Öyle apartmanlar var ki, dış görünüşünden etkilenip “kim bilir merdivenleri nasıldır” diye düşünüyorum. Bir fırsatını bulup gezmek istiyorum. Esasında ileride ayıracak zamanım olursa apartman merdivenlerinden müteşekkil bir fotoğraf projesi yapabilirim.

Şehir insanlarının yaşam alanlarına saygısını ve titizliğini gösteren detaylardan biri bence apartman merdivenleri. Bir apartmanın ruhunu sadece dış görünüşü değil, kapısı, merdiveni, duvarları, tavanı, asansörü ve ışıklandırması belirliyor.