Ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing, 2. Dünya Savaşı’nda Alman’ların “Wehrmacht Enigma” adlı meşhur şifreleme makinesinin çalışma prensibini çözümleyerek tarihe geçmiş bir bilim adamı. Savaş tarihçilerine göre, Turing’in yönettiği Bletchley Park enstitüsünün bu başarısı sayesinde savaş en az 1 yıl erken bitti. Turing, bilgisayar biliminin kurucularından biri olarak da sayılıyor.
Avrupa’da derin yaralar açtıktan sonra biten savaştan kısa süre sonra, Alan Turing, odasında bir erkek öğrencisiyle eşcinsel ilişki kurarken yakalanıyor. “Yakalanıyor” diyorum çünkü o dönemde pek çok ülkede olduğu gibi İngiltere’de de eşcinsellik büyük bir suç sayılıyor. İlaçla hadım edilme veya hapis cezasından birini seçmeyi katlanılmaz bulan dâhi bilim adamı, bir elmanın içine siyanür enjekte edip yiyerek intihar ediyor. Cesedini bulanlar, tek bir ısırık alınmış elmayı hemen yanında görüyor.
Tek diş ısırılmış o elma, bilgisayar bilimlerinin kurucusu Alan Mathison Turing’in anısına, Apple şirketinin adı ve simgesi oluyor. Apple’ın efsanevi beyni, günümüz teknolojisinde büyük pay sahibi olan Steve Jobs’ı kaybettiğimiz bugün, Turing’in yediği elmayı da hatırlayalım. Şimdi, mutfaktaki sepetin içinden bir elma kapıp tek bir ısırık alın, Turing ve Jobs’ın anısına…
Her şey için teşekkürler Steve. Sana çok şey borçluyuz. Teşekkürler ve güle güle…