Günümüzde sosyal ilişkilerin büyük bir bölümü internet üzerinde başlıyor. Sosyal medya platformlarının mesajlaşma bölümlerinde başlayıp, WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarına taşınan sohbetler nihayetinde buluşmayla devam edebiliyor. İnternette tanıştığınız biriyle buluşurken güvenliği de elden bırakmamak için bazı tedbirleri elden bırakmamakta fayda var.

Yaşam deneyimlerinden süzülen ipuçları hayatın her alanında işinizi kolaylaştırır. Konu ilişkiler olduğunda, bu ipuçları daha bir önem kazanıyor. Aşağıda paylaştığımız 10 ipucu arasında bizce en önemli olanlar; güvenli bir halka açık yerde buluşmak ve baskı altında hissetmediğinize emin olmak.

1. Yavaş başlayın, dikkatli olun

İnanılmayacak derecede iyi görünen birine karşı dikkatli olun. Sohbet sırasında farklı konularda sorular sorun, fark ettirmeden sıra dışı davranışları ve tutarsızlıkları yakalamaya çalışın. Diğer taraftaki kişi kendini gösterdiğinden farklı olabilir. İçgüdülerinize güvenin, gerekirse güvenliğiniz için ondan hızlıca uzaklaşın. Güven vermeyen insanlara karşı mesafeli olun. Güvenilir bir kişiyi test etmek için acele etmeyin, bu süreç boyunca dikkatle yaklaşın.

2. Sağduyuyu elden bırakmayın

Dikkatli ve düşünülmüş kararlar daha iyi randevu sonuçları doğurur. Eğer yalan söylediğini düşünüyorsanız muhtemelen öyledir. Bu durumda gerekli önlemi alın. Aşkla ilgili sorumluluk sahibi olun ve bir fare tıklamasıyla âşık olmayın. Sadece online ortamda bir ilişki olsa bile yüz yüze gelene kadar sözler vermeyin, vaatlerde bulunmayın. Bazen geri dönüşü imkânsız bir noktaya gelebilir ve bir başka insanın hayatını istemeden de olsa siz karartabilirsiniz.

3. En yeni fotoğrafını isteyin

En yeni fotoğraf kişinin güncel görünümü ile ilgili iyi bilgi verir. Bu sayede değerlendirme yapma aşamasında kolaylık sağlanır. Aslında bir kişiye ait iç ortam, dış ortam, klasik kıyafet, spor kıyafet gibi birden çok fotoğrafı görmek daha iyi fikir verebilir. Eğer sürekli olarak fotoğraf göndermemek için mazeret buluyorsa huylanmanız gerekebilir. Gönderdiği fotoğrafın teknik özelliklerini (Exif bilgisi) inceleyerek ne zaman çekildiğine dair bilgi görebilir ve onun anlattığıyla karşılaştırabilirsiniz.

4. Telefonda sohbet edin

Bir telefon görüşmesi ile kişinin iletişim kabiliyeti ve sosyal beceresiyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Bazı insanlar klavye karşısında coşarken, sesli görüşmeye sıra geldiğinde suspus olurlar. Kişisel güvenliği göz önüne alarak henüz size güven vermeyen birine ev veya cep numaranızı vermeyin. Skype veya Messenger benzeri uygulamanın sesli arama özelliğini kullanın. Sadece tamamen rahat hissettiğinizde cep telefonunuzun numarasını verin.

5. Hazır olduğunuzda buluşun

Online buluşma ve arkadaşlık kurmanın güzelliği, karşı tarafla ilgili bilgiyi kademeli olarak elde edebilmek. Ardından gerçek yaşamda ilişkiyi devam ettirip ettirmeme kararı verilebilir. Online ilişki seviyesi ne olursa olsun gerçek yaşamda buluşmak zorunda değilsiniz. Her ne kadar gerçek yaşamda buluşma için onay vermiş olsanız da son ana kadar kararınızı değiştirebilirsiniz. Mantık kullanarak açıklaması mümkün olmayan sebeplerden ötürü ilişkiyi online ortamda ve anonim olarak sürdürmeye devam edebilirsiniz. Sadece içgüdülerinize güvenerek gerekli kararı verin.

6. Ters gelen detaylara dikkat

Kızgınlık, şiddetli hayal kırıklığı ya da sizi kontrol altına almak için yoğun baskı uygulama gibi çabalara dikkat edin. Pasif-agresif biçimde hareket edip talepler sunan ya da saygısız yorumlar yapanlar ile uygunsuz fiziksel davranışlar sergileyenlerden uzak durun. Randevuya gideceğiniz kişi açıklama olmaksızın bu tür davranışlar içine giriyorsa şunlara dikkat etmelisiniz: Yaş, ilgi alanı, görünüm, medeni durum, meslek, iş durumu ile ilgili tutarsız açıklamalar.

Çoğu evli erkek ve az sayıda kadının kendilerini bekar tanıtarak internette yeni aşklara yelken açtığı bilinen bir gerçek. Size Facebook kullanmadığını söylüyor veya sizi eklemekten kaçınıyorsa büyük ihtimalle evlidir.

Online ilişkiye girdikten sonra telefonda görüşmeyi kabul etmemek, direkt sorulara direkt cevaplar verememek ve aile üyeleri, arkadaşlar ve iş arkadaşlarından uzak tutma girişimleri de şüpheli davranışlardan bazıları.

7. Güvenli yerde buluşun

Dış ortamda buluşma kararı aldığınızda mutlaka bir arkadaşınıza gideceğiniz yeri söyleyin ve döneceğiniz zamanı belirtin. Buluşacağınız kişinin adını ve telefon numarasını arkadaşınıza bırakın. Asla randevu için sizi evinizden almasını istemeyin. Kendi imkânlarınızla ulaşım sağlayın ve etrafta insanların olduğu bir zamanda halka açık bir yerde buluşun. Görüşme sona erince kendiniz tek olarak ayrılın. İnsanların olduğu zamanda gidilecek tanıdık bir restoran ya da kafe çoğu durumda ideal seçimdir. Başka bir yere gitmek isteniyorsa kendi aracınızla gidin. Saat geç olduğunda teşekkür edip ayrılın.

8. Bilmediğiniz mekânlarda daha fazla dikkatli olun

Başka bir şehre gidecekseniz kendi ulaşım imkânınızı seçin ve otelinizi ayarlayın. Otel adını belirtmeyin ve buluşacağınız kişinin ayarlamaları gerçekleştirmesine izin vermeyin. Hava alanından gidecekseniz doğrudan otele gidin. Otelden buluşacağınız kişiyi arayın ya da sözleştiğiniz yere gidin. Buluşma mekânı uygun ya da güvenli görünmüyorsa otele geri dönüp buluşacağınız kişiyi arayın ya da mesaj gönderin. Daima bir arkadaş ya da aile bireyini gelişmelerden haberdar edin. Daima yanınızda cep telefonu taşıyın.

9. Karışıklıklardan uzak durun

Asla emin olmadığınız bir işlem yapmayın. Herhangi bir anlamda buluşacağınız kişiden korkuyorsanız en iyi sağduyunuzu kullanıp karar verin ve ortamdan uzaklaşın. Bir arkadaşınızı arayabilecek kadar uzun süreli izin isteyin, ortamdaki birinden yardım isteyin ya da arka kapıdan kaçın. Tehlikede hissediyorsanız polisi arayın. Kötü duruma düşmektense yardım istemek iyidir. Davranışınızdan ötürü utanç hissetmeyin. Sizin güvenliğiniz başkalarının düşüncesinden daha önemlidir.

10. Bunları göz ardı etmeyin!

Genelde yalancılar, hilekarlar ve aldatanlar online ortamda karşınıza çıkabilir ama gece kulüpleri, barlar, kafeler ve diğer randevu servislerinde de bu tür insanlar bulunuyor. Her nerede tanışırsanız tanışın, buluşmanın riskler içerdiğini unutmayın. Bundan ötürü güvenliği elden bırakmayın ve detayları ihmal etmeyin.