Orhan Pamuk’un Yeni Hayat’ı, “bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti” cümlesiyle başlıyor. Bazı kitaplar, gerçekten de hayatımızda ancak başka insanların yaratabileceği büyüklükte değişimlere sebep olabiliyor. The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, Dune, Starship Troopers, Neuromancer, Stranger In A Strange Land, Animal Farm, The Wheel Of Time, Foundation, Fahrenheit 451 ve I, Robot bunlardan bazıları. Bu kitapların isimlerini art arda söylemek bile heyecanlandırıyor. Bıraktıkları eserlerle geleceğe dair isabetli tahminlerde bulunan bilimkurgu yazarları arasından bir seçki yapmak gerekirse, şöyle bir liste çıkıyor ortaya.

Eserleri için pek çok ödül kazanan ve son yıllarının çoğunu Sri Lanka’da geçiren Britanyalı yazar Arthur C. Clarke, bir kahin gibiydi. Bilgisayarların online alışveriş ve bankacılık için kullanılacağını tahmin etti.

Unutulmaz serilerin yaratıcısı olarak tanınan Rus yazar Isaac Asimov , Heinlein ve Clarke ile beraber bilimkurgunun “Üç Büyükler”inden biri. Kısa bilimkurgu hikâyesi Akşam Vakti, pek çok oylama ve listede tüm zamanların en iyisi kabul edildi. Mars’taki bir kratere Asimov ismi verildi. Isaac Asimov, iz bırakan 500’den fazla kitap yazdı ya da düzenledi.

Kariyerine dergi yazarlığıyla başlayan Amerikalı yazar Robert A. Heinlein, arasında Gelecek Tarih’in de bulunduğu, birbiriyle bağlantılı dört seri kaleme aldı. Romanları; seks, ırk, politika ve ordu gibi temalar içeren gerçekliklerden faydalanıyor ve bu konular üzerinde bolca tartışma ateşliyor. Bilimkurgu edebiyatında gerçekçi teknik detaylara yer veren ve mühendislik alanlarından faydalanan yazar, türünün en önemli temsilcilerinden biri.

En çok beğenilen Amerikalı yazarlardan biri olan Ray Bradbury’nin hikâyeleri diğer medyalara da malzeme oldu. Bunun en büyük örneği, gelecekte hüküm sürmekte olan ve kitapları yakan ki bir devletin anlatıldığı Fahrenhayt 451’dir. 1985 ile 1992 arasında yayımlanan ve kendi hikâyelerinden 65 tanesini uyarlayan Ray Bradbury, Ray Bradbury Tiyatrosu isimli televizyon programını da sundu. En ünlü eseri Fahrenheit 451’le daha çok bilinen Ray Bradbury, distopik geleceğin ilk vizyoncusu oldu.

44 roman yayımlayan Philip K. Dick, yaklaşık 120 kısa hikâye de yazdı. Amerikalı yazarın eserleri, arasında Bıçak Sırtı, Gerçeğe Çağrı ve Azınlık Raporu gibi bir dizi popüler filme ilham verdi. Yazar, Bıçak Sırtı ve Gerçeğe Çağrı filmlerinin esinlendiği kitaplar yazdı.

20. Yüzyılın “ilk novası” olarak da tanınan Amerikalı yazar E.E. “Doktor” Smith, özellikle bilim insanları, mühendisler ve askerler arasında çok seviliyor. Askerlerin sevmesinin nedeni, askeri gizliliği sağlamanın zorluğuna değinen temaların sıkça kullanılması olabilir. Edward Elmer Smith; Lens Adam ve Tarla Kuşu eserleriyle tanınıyor.

Jack Williamson, Amerikan Bilimkurgu Yazarları derneğinin ikinci Büyük Usta ödülünü kazandı. Doğu New Mexico Üniversitesi, Jack Williamson Bilimkurgu Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor. Tam adı John Stewart Williamson olan Amerikalı yazar, Uzay Lejyonu serisiyle tanındı.

Amerikalı yazar Harlan Ellison, 1700’den fazla kısa hikâye, novella (kısa roman) ve deneme yayımladı. Ayrıca, arasında çokça övülen Uzay Yolu bölümlerinin de bulunduğu pek çok film ve dizinin senaryolarını yazdı. En iyi Kısa Hikâye dalında üç kere Nebula Ödülü’nü kazanan tek kişi oldu. Ellison, çok sayıda ödül kazanmış bir yazar ve editör.

Frank Herbert, pek çok romanında felsefe, liderlik ve din etrafında temellenen karmaşık fikirleri keşfederek ve birbiriyle çarpıştırarak geniş bir hayran kitlesi yakaladı. Dune, David Lynch tarafından yönetilen büyük bir filme dönüştü. Frank Herbert, Dune efsanesinin yazarı olarak tüm dünyada milyonlarca insanı etkiledi.

Amerikalı yazar Frederik Pohl’un yayımlanan ilk kısa hikâyesi 1937’de kaleme alındı ve son romanı da 2011’de baskıya sokuldu. Amerikalı Bilimkurgu Yazarları derneği, Pohl’a 1933’de Damon Knight Anısı Büyük Usta Ödülü’nü verdi. Günümüzden 7 yıl önce kaybettiğimiz Frederik Pohl, 75 yıla dayanan kariyere sahip bir yazar.